Komisja Oświatowa Kongresu Polonii Amerykańskiej

Commission of Education of Polish American Congress

Aktualnosci

Commission of Education of Polish American Congress

Komisja Oświatowa Kongresu Polonii Amerykańskiej

208 East 30 Street, New York, NY 10016

 

Phone/Fax: (212) 662-2780

Email: KomisjaOswiatowa@aol.com

XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetow Rodzicielskich.

 

           W dniach 25-28 maja, 2012 odbędzie się w Chicago XII  Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich.  Jego głównym lokalnym organizatorem jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce  z siedzibą w Chicago.

 

Wszystkie szczegóły ogłoszone są na stronie :  www.zjazdchicago2012.com

 

           Chicago – miasto położone nad jeziorem Michigen w stanie Illinois, znane jest nam również pod nazwą "Wietrznego miasta". Liczy ono około 2.7 milionów mieszkanców. Chicago stanowi trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych po  Nowym Jorku i Los Angeles. Miasto jest głównym centrum kulturalnym, naukowym, oraz biznesowym,  ktore nadal przeżywa okres gwałtownego rozwoju i ekspansji.

Chicago to największe poza Polską skupisko Polonii. Według Wikipedia mieszka tu ok. 1,1 mln ludności polskiego pochodzenia, w tym około 250 tys. mówiących na co dzień po polsku. Do końca lat 80-tych XX wieku spora część Polaków w Chicago zamieszkiwała dzielnicę Polish Village, potocznie nazywaną Jackowem od parafialnego kościoła św. Jacka. Dzisiaj chociaż Polacy też są tam ciągle obecni stanowią już tylko mniejszość, gdyż napłynęła tu duża emigracja z Meksyku. Obecnie Polacy mieszkają w wielu różnych dzielnicach i na przedmieściach Chicago, szczególnie w północno-zachodnich np.: Des Plaines (około 25% mieszkańców miasteczka jest pochodzenia polskiego), Niles, Arlinghton Higts, Mount Prospect. Polacy przenoszą się również chociaż w mniejszym stopniu na południowo-zachodnie przedmieścia jak Burbank czy Palos Hills. Chicagowska dzielnica Portage Park według spisu ludności z 2000 roku stanowi największe skupisko mieszkańców narodowości polskiej lub pochodzenia polskiego na terenie Metropolii Chicagowskiej.

Siedzibą władz centralnych Kongresu Polonii Amerykańskiej (PAC), Związku Narodowego (ZNA), Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (PRCU), Związku Polek w Ameryce (PWA), Związku Podhala w Północnej Ameryce (PHAA), oraz wielu innych organizacji. W aglomeracji Chicago istnieje 45 szkół polonijnych, z których najwiekszą jest szkoła im. Tadeusza Kosciuszki.